oraz inne sprawy związane z BHP

Protokół powypadkowy

Po każdym wypadu w miejscu pracy, powinien zostać sporządzony tak zwany protokół powypadkowy. Jak taki protokół powinien wyglądać i kto odpowiada za jego przygotowanie? Na te pytania odpowiada firma, która już od wielu lat oferuje usługi BHP w Opolu. W każdym zakładzie pracy powinna się znajdować osoba, odpowiadająca za BHP. Może to być etatowy pracownik, ale również Usługi BHP Opole mogą być zlecane na zasadach outsourcingu. W przypadku kiedy dojdzie do jakiegokolwiek wypadku z udziałem pracowników, osoba taka będzie sporządzała niezbędną dokumentację. Co w niej musi się znaleźć?

Protokół powypadkowy winien obejmować dokładny opis sytuacji, miejsca i okoliczności, w jakich konkretne zdarzenie wystąpiło. Przykładowo, jeżeli pracownik doznał zranienia w trakcie obsługi piły lub tokarki, protokół powinien zawierać wszystkie informacje na ten temat.

Po drugie, aby protokół był pełny, muszą się w nim znajdować zdjęcia, dokumentujące dokładnie to miejsce. Zdjęcia powinny przedstawiać zarówno zbliżenia na stanowisko pracy, jak i ogólną perspektywę, dającą lepsze wyobrażenie o  tym, w jakich warunkach pracownik pracowało. Usługi i dokumentacja BHP Opole nie powinny mieć żadnych problemów, z przygotowaniem takiej dokumentacji.

Ostatnią bardzo ważną rzeczą będą nazwiska świadków, które widziały to zdarzenie. Dane personalne tych osób są ważne i mogą być pomocne w późniejszym etapie prac, kiedy może się okazać konieczność przesłuchania ich na okoliczności tego zdarzenia. Może do tego dojść wtedy, jeśli sprawa trafi do sądu.

Dokumentacja powypadkowa, którą przygotowują Usługi BHP Opole powinna być ściśle strzeżona i zabezpieczona przez zagubieniem lub zniszczeniem.

Post a Comment