oraz inne sprawy związane z BHP

Ryzyko upadku – jak się przed tym chronić?

bezpieczne poruszanie się pieszo

Każdemu z nas może przydarzyć się upadek. Nie ważne czy w pracy, powrocie do domu czy weekendowym spacerze lub chodzeniu po domu. Mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek, dotyczących tego jak bezpiecznie chodzić, aby się nie przewrócić.

Patrz przed siebie

To najważniejsza z wszystkich zasad, bardzo często trudna do egzekwowania. Wielu ludzi ma tendencję do tego, aby nie patrzyć kilka metrów przed siebie, ale bezpośrednio pod swoje nogi. To nie jest prawidłowy sposób chodzenia, ponieważ nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości czasu, aby zareagować na warunki zmieniające się na naszej drodze. Patrząc kilka metrów przed siebie, szybciej zauważysz przeszkodę i podejmiesz dobrą decyzję, jak bezpiecznie ją ominąć.

Wolne ręce

Czasami może się zdarzyć, że idziemy mając zajęte obie ręce. Jeśli są to torby z zakupami, nie jest to przeszkodą. Znacznie gorzej, jeśli przenosimy ciężkie pudło i trzymamy je na wysokości swoich oczu. W takim przypadku niemal całkowicie odcinamy sobie możliwość oceny stanu drogi. Prowadzi to do tego, że ewentualne przeszkody mogą nie być na czas zauważone, co prowadzi do wypadku. Staraj się duże i nieporęczne przedmioty przenosić w taki sposób, aby nie zakrywały ci one spojrzenia na to, co znajduje się przed tobą.

Sznurowadła

Jak wiele razy zdarzyło ci się chodzić z rozwiązanymi sznurowadłami? Na pewno wiele. Za każdym razem była to potencjalna okazja do poważnego upadku. Zawsze dokładnie wiąż sznurowadła i kontroluj sposób wiązania butów. To ważne wtedy, kiedy wchodzisz po schodach lub wspinasz się na górkę.

Nie licz schodów!

Czy wiesz, że do największej liczby wypadków dochodzi podczas wchodzenia po schodach? Dokładnie tak powodem jest tego częsty nawyk wielu ludzi, polegający na liczeniu stopni. Jeśli często podążamy po tych samych schodach, na pamięć znamy ich ilość. W myślach odliczamy każdy kolejny. I tak to działa bez przeszkód przez wiele razy. Aż przychodzi moment, w którym coś idzie nie tak i okazuje się, że schodów było o jeden więcej. Przewracamy się i mamy szczęście, jeśli dotkną nas tylko lekkie potłuczenia.

Post a Comment